Bejegyzések

Étkezési zavarok lehetséges hátteréről

Munkám során sokszor hallom azt a mondatot, hogy: „stressz-evő vagyok”. A jelenség azt takarja, hogyha az illető stressz helyzetbe kerül, szinte ellenállhatatlan vágyat érez arra, hogy egyen, mert ha nem, nem tud megnyugodni. És valóban, nincs semmilyen más képessége, eszköze arra, hogy úrrá legyen a számára kellemetlen vagy éppen megoldhatatlannak látszó helyzeten… Feltárva a mélyebb okokat két -valószínűleg egymással is összefüggő- jelenséget figyeltem meg: Általában kiderül, hogy a kliens származási családjában, akár több generációval feljebb Bővebben……

Szerző: acsizi | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Külső és belső háború

Nem csak az ukrajnai háború kapcsán osztom meg ezt a gondolatmenetet, hanem mert ugyanennek a belső háborúnak a következménye: – a (bármilyen szempontból) kisebbség gyűlölete – a (bármilyen szempontból) másság gyűlölete – a (bármilyen szempontból) gyengébb bántalmazása Egyetértek Sri Chinmoy (indiai szülésű spirituális tanító, író, filozófus) lenti szavaival, de itt is hiányzik a “hogyan” kérdésre a válasz. Nos, az én válaszom az, hogy -tapasztalatom szerint: segítséggel- szembenézünk a lelkünkbe épült sokszor pusztító erőkkel, félelmekkel, korlátokkal, Bővebben……

Szerző: Csizi András | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Mi az amit legjobban bánunk…

…hogy nem tettünk meg az életben? Egy ápolónő, haldoklókkal folytatott beszélgetések alapján írt egy könyvet (Ware Bronnie: Életköny), amelyben azt foglalta össze, mik azok a dolgok, amiket a legtöbben megbántak életük végén.  Az öt leginkább megbánt dolog: – Bárcsak lett volna bátorságom a saját vágyaim szerinti életet élni és ne mások elvárásainak megfelelni – Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat – Bárcsak lett volna bátorságom kifejezni az érzéseim – Bárcsak kapcsolatban maradtam volna a barátaimmal Bővebben……

Szerző: Csizi András | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Nárcizmusról kicsit másként: A helikopter szülők

Ha valaki „felnőtté vált” ugyan, de nem nőtt fel, vagyis nem találta meg a saját identitását -mert pl. ebben nem tudták/akarták támogatni a szülei- könnyen csúszik bele abba a hibába, hogy majd a saját maga által alapított családban találja meg azt. Hiszen az „elég erős identitás-képző” tényező, hogy XY felesége/férje vagyok illetve, hogy gyermekem anyja/apja. Sőt, hozzáadódik az a szintén otthonról hozott hajtóerő is, hogy „majd én jobban csinálom, mint a szüleim”. Ilyen alapokkal az Bővebben……

Szerző: Csizi András | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Szülő – gyerek – csalódás?

Ha egy adott szülő figyelmét, világának központját gyermeke tölti ki, később miért csodálkozik, hogy kamasz/felnőtt gyermeke ezért nem hálás lesz, hanem a saját világának központjában is saját maga lesz? Ergo: én-központú/önző lesz…   Magyarázat: amilyen a szülő, olyan a világ. Ha a „világ központja” én vagyok, akkor ez lesz a természetes. A világ, az emberek vannak értem, a dolgokért nem kell tenni, küzdeni, azok járnak nekem…   #csiziandras   Fotó forrása: https://pixabay.com

Szerző: acsizi | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Önismeret – szabadság

Az önismereti folyamat egyik -egyértelmű- eredménye az, hogy megismerem önmagam, vagyis: megtapasztalom, hogy az a kép, amit -elsősorban- a szüleim alkottak rólam, az -bár „nyomokban tartalmazza”, de- nem feltétlenül egyenlő a valós énemmel. Ebből következik, hogy szabaddá válok, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy felszabadultam, megszabadultam a belső -eredetileg szülői- korlátaimtól, így adott helyzetben adaptív -a helyzetnek megfelelő- módon tudok reagálni, mert én választom a szerepeimet és nem a szerepeim „rántanak be” egy adott Bővebben……

Szerző: acsizi | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Maladaptív sémák

A lenti összefoglaló csak egy rövid, gondolatébresztő a sémákról, amik -reményeim- segítik önmagunk működésének mélyebb megértését. Induljunk ki abból, hogy mit is jelent a kifejezés? A séma: egyfajta mintázatot, sztereotípiát jelent. Ide tartoznak olyan -tárgyi- sémák is, mint pl. van egy már kialakult, belsővé vált képem az asztalról. Ez lehetővé teszi, hogy ha valaki egy asztalról beszél, akkor értem, tudom, hogy miről beszél, nem kell külön elmagyarázni, leírni, lerajzolni, hogy miről van szó. Egy ilyen Bővebben……

Szerző: acsizi | Közzétéve: telt el a közzététel óta

A negatív és a pozitív gondolkodás is szélsőséges?

Egy kutatás is azt az eredményt hozta, amiről én is évek óta beszélek a hozzám fordulóknak: mind a negatív mind a pozitív gondolkodás szélsőséges, éppen ezért szélsőséges lesz az eredménye is. Érdemes törekedni a helyzetünk, vagy a belső érzelem világunk reális leírására -minősítések nélkül. És ha ez nem megy, akkor utána menni, hogy vajon miért nem? Egy életszerű példa: “Holnap állásinterjúm lesz, de tuti nem vesznek fel, mert bár pontosan passzolok az elvárásokhoz, de ez Bővebben……

Szerző: Csizi András | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Boldogság kapcsán

Nem az apróságok vagy az azok élvezetének képessége tesz boldoggá hanem az, amikor kapcsolódni tudunk a saját belső igényeinkhez és azt lelkifurdalás, bűntudat nélkül ki merjük fejezni és meg merjük élni… Ha ez nem megy, akkor mindig az a kérdés, hogy: miért érzek lelkifurdalást/bűntudatot, ha csak a saját örömömre teszek valamit? miért nem tudok/esik nehezemre kapcsolódni a saját vágyaimhoz? mi az, ami megakadályoz abban, hogy felszabadult legyek? #csiziandras Kép forrása: https://pixabay.com

Szerző: Csizi András | Közzétéve: telt el a közzététel óta

Gyereknevelés vs JELENLÉT

Van gyereknevelés valójában? Szerintem nincs… Ugyanis úgy gondolom, hogy minden megszületett gyermekben az az -egymással összefüggő- alapvető vágy él, hogy megismerje önmagát és a világot. A szülőknek ezt a folyamatot lenne kötelességük támogatni. Ehelyett viszont sajnos az történik, hogy a szülők: – jobban tudják, hogy mire van szüksége a gyereknek ahhoz, hogy felnőve sikeres legyen (értsd: sokat keres, családja és irigylésre méltó, „menő kellékei” vannak az élethez), és aszerint alakítják az útját, hogy igazuk legyen… Bővebben……

Szerző: Csizi András | Közzétéve: telt el a közzététel óta