Bántalmazott gyerekként: a saját bőrömön is tapasztaltam, hogy milyen sok év(tized) alatt tud csak gyógyulni mindaz, amit a szülők, a felnőttek (pl óvónők, tanítónők) -a saját traumájuk feldolgozása helyett- elkövettek…
Úgy gondolom felelősek azért, amit és ahogy tettek függetlenül attól, hogy szándékos volt, vagy “jószándékból”…a trauma attól még trauma annak, aki elszenvedi.
Másrészt: ahhoz nem kell pszichológiai képzettség, hogy egy szülő belássa: tilos verni egy gyereket, tilos durván szidalmazni, megalázni, sötét szobába zárni…stb.
De hogy lesz “jószándékból” trauma?
Nos: úgy, hogy általában egy jószándékú szülő “jól tudja” előre, mit kell a gyerektől elvárni, követelni stb., hogy “rendes ember” legyen belőle. És “mindent” meg is tesz: legjobb óvoda, iskola előkészítő, legjobb iskola, plusz órák, fejlesztések, legjobb középiskola, felvételi- nyelvi felkészítő, legjobb egyetem stb. És végül ott áll a gyerek egy valóban piacképes szép diplomával, de szinte nulla élet-tapasztalattal, mert kicsiként nem lehetett önfeledten játszani, később tilos volt bulizni, szórakozni, mert az a “tanulás rovására megy”. Így képtelen lesz kikapcsolni, kikapcsolódni, örülni, lazulni, élvezni a pillanatot…
És bár a társadalom szempontjából sikeres lesz, de magánéletében boldogtalan, örömtelen, elégedetlen.
De mivel jól keres, megteheti, hogy jó ruhákba járjon, menő autója legyen, jó helyeken nyaraljon, de közben magának sem tudja/meri bevallani, hogy valójában nem élvezi és egyre inkább nyomasztani kezdi az érzés: “mindenem megvan, mégsem vagyok boldog…”.
Mindez miért? Mert a szülők nem voltak kíváncsiak rá! Hogy ki ő, milyen valójában, mit szeretne? Senkit sem érdekelt…sosem tapasztalta meg azt gyerekként, hogy: “itt és most anyának/apának jó velem lenni”!!! (Ezért elképzelhetetlen számára, hogy egy társnak jó vele lenni…)
Csak azt, hogy: “akkor vagyok jó/szerethető, ha jól teljesítek…anya/apa jobban tudja, mi a jó nekem, én -kis buta- nem tudhatom”…
És így nem is fogja tudni…40+ évesen kiköt pl nálam és fogalma sincs mit kezdjen ezzel a mardosó hiányérzettel a lelkében, miközben “mindene -kelléke- megvan”…
Fájdalmas a szembesülés, hogy az addig istenített szülei -akik csak jót akartak neki- nem is voltak kíváncsiak rá, és most felnőttként sem érdekli őket egyáltalán…
Nem tudják ki ő…csak a “mérhető dolgok”, amivel “dicsekedni” lehet -és valójában nekik fontos: “lám milyen sikeres gyerekünk van, mi mindent megadtunk neki, hogy sikeres legyen!”. Van is neki: lakás, kocsi, pozíció stb.
De nincs valódi öröm, meghittség, a hétvégi ebédeknél…nincs valódi kíváncsiság a másikra…és még sorolhatnám…
Ez is trauma egy gyereknek/felnőttnek…nem csak a verés.
Munkám során sokszor hallom azt a mondatot, hogy: „stressz-evő vagyok”. A jelenség azt takarja, hogyha az illető stressz helyzetbe kerül, szinte ellenállhatatlan vágyat érez arra, hogy egyen, mert ha nem, nem tud megnyugodni. És valóban, Bővebben...…
Ha valaki „felnőtté vált” ugyan, de nem nőtt fel, vagyis nem találta meg a saját identitását -mert pl. ebben nem tudták/akarták támogatni a szülei- könnyen csúszik bele abba a hibába, hogy majd a saját maga Bővebben...…
Ha egy adott szülő figyelmét, világának központját gyermeke tölti ki, később miért csodálkozik, hogy kamasz/felnőtt gyermeke ezért nem hálás lesz, hanem a saját világának központjában is saját maga lesz? Ergo: én-központú/önző lesz… Magyarázat: amilyen Bővebben...…
0 hozzászólás