Sokan teszik fel a kérdést magunknak, hogy miért nem elégedettek a munkájukkal, magukkal mikor amúgy egész jól keresnek? Ez mindig együtt jár azzal, hogy van valami jelenbeli ok, aminek ha majd vége, akkor jobb lesz. Pl: „Most ugyan sok a munka, de ha vége lesz annak a nehéz projektnek, utána jobb lesz.” „Most amit csinálok, már unalmas, de rövidesen előléptetnek.” „Ez nehéz év volt, de jön a karácsonyi szünet, majd akkor pihenek”.
Közben észre sem veszik, hogy szinte sosincs valódi elégedettség, hanem napok hónapokká, évekké állnak össze…Belegondolt már abba, hogy vajon miért a remény állandósult Önben és nem az elégedettség?
Az okok nagyon mélyen keresendők…
Abból indulok ki, hogy egy kisgyereknek nincs idő tudata, számára mindig csak “itt és most” van. Ezért a jelenben megélt pillanatok állnak össze benne folyamattá, állapottá. Így, ha jelenben azt tapasztalja, hogy a szülő kíváncsi rá, figyel rá, jelen van, adekvát módon reagál, akkor az szilárdul meg benne, hogy: „itt és most minden rendben van velem és a világgal is”.
Viszont, ha rendszeresen azt tapasztalja, hogy nem azt, nem úgy, nem akkor kapja, amit, ahogy, amikor kellene, akkor -vele született életösztöne által- minden erejével, képességével azon lesz, hogy megfeleljen, „módosítsa” magát a viselkedését, hogy túlélje a jelen pillanat számára kellemetlen érzéseit és reménykedik, hogy „majd jobb lesz”…
Sőt újabb kutatások szerint, már a csecsemő is elkezdi módosítani a saját viselkedését ennek megfelelően. Pl. ha egy anya szorongó, bizonytalan magában, a csecsemő elkezd egyre kevesebbet sírni, hogy “ne zavarja annyira”. Vagy extrém példa -ami sajnos egészen a 90-s évekig jellemző volt- “hagyjuk sírni a babát, 3 nap után “megnyugszik” és nem lesz vele gond”…Ilyenkor természetesen nem nyugszik meg, hanem lemond arról, hogy sírjon, mert úgysem jön válasz! Átvált -kénytelen- túlélő üzemmódba.
Tehát ez a felnőtt társadalmunkra jellemző cél- és jövő orientáltság a gyermekkorban alapozódik meg: “most nem jó, de jó lesz, már csak ezt és ezt kell megtenni/megvenni/kibírni/elérni…” Ezért nem vagyunk sosem igazán elégedettek, igazán nyugodtak, mert azt csak a jelenben tudjuk -tudnánk- megélni, ami folyamattá, állapottá tud válni.
A megoldáshoz vezető első lépés nem az, hogy mit kéne tennem, hogy ez így legyen, -hiszen azzal pont azt az állapotot tartanám fent, amitől szabadulni szeretnék- hanem az, hogy: mi az ami megakadályoz abban, hogy így legyen?
Munkám során sokszor hallom azt a mondatot, hogy: „stressz-evő vagyok”. A jelenség azt takarja, hogyha az illető stressz helyzetbe kerül, szinte ellenállhatatlan vágyat érez arra, hogy egyen, mert ha nem, nem tud megnyugodni. És valóban, Bővebben...…
Nem csak az ukrajnai háború kapcsán osztom meg ezt a gondolatmenetet, hanem mert ugyanennek a belső háborúnak a következménye: – a (bármilyen szempontból) kisebbség gyűlölete – a (bármilyen szempontból) másság gyűlölete – a (bármilyen szempontból) Bővebben...…
…hogy nem tettünk meg az életben? Egy ápolónő, haldoklókkal folytatott beszélgetések alapján írt egy könyvet (Ware Bronnie: Életköny), amelyben azt foglalta össze, mik azok a dolgok, amiket a legtöbben megbántak életük végén. Az öt leginkább Bővebben...…
0 hozzászólás